فوتسال - ورزش و فیزیولوژی

ورزش و فیزیولوژی

فوتسال

<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627421319 -2147483648 8 0 66047 0;} @font-face {font-family:"B Nazanin"; mso-font-alt:"Courier New"; mso-font-charset:178; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:24577 -2147483648 8 0 64 0;} @font-face {font-family:"B Titr"; mso-font-alt:"Courier New"; mso-font-charset:178; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:24577 -2147483648 8 0 64 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0in; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:8.5in 11.0in; margin:1.0in 1.25in 1.0in 1.25in; mso-header-margin:.5in; mso-footer-margin:.5in; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

مقدمه


آدمی در مراحل تمدن به درجات عالی رسیده و اندیشه و فکر او بسیار تابناک شده و حاصل کار و اندیشه و هوشمندی انسان یعنی علوم و معارف بشری نیز روز به روز وسعت یافته است . هر یک از دانش ها و فروغ معرفت های انسانی در قرن بیستم به صورت دریای پهناور درآمده است به طوری که در هر یک از رشته های علوم باید سال ها وقت صرف کرد تا در آن تخصصی یافت یا در آن تخصص یابد و به مقامی شامخ برسد ، نه تنها ناگزیر است از برگزاری مسابقه آن علم یا فن در جهان آگاه گردد و از بزرگان آن رشته تاسی جوید و پیش برود ، بلکه همین فرد باید علاقه مند به این رشته هم باشد و همین موارد لزوم داشتن اطلاعات کلی و یا معلومات عمومی را ایجاب می کند .
امروز هیچ کس حتی کسانی که فقط ورزش را بخاطر ورزش نه بخاطر اهداف قهرمانی در رقابت های رسمی انجام می دهند . نمی توانند منکر ارزش روش های علمی در بالا بردن سطح تکنیک ، تاکتیک و بطور کلی کیفیت تیم ها در هر نوع ورزشی باشند . در این ورزش ، اجرای صحیح مهارت ها وابسته به رعایت اصول و قوانین علمی متکی بر اصول مکانیکی و بیو مکانیکی است . دقت و سرعت نیز از عواملی هستند که در این رشته نقش مهمی ایفا می کنند . وقتی رقابت ها در سطح حتی صدم ثانیه ها کشیده می شود صرف نظر از تلاش شخصی ورزش کار در پیروزی بطور دقیق ارزش تمرینات و نحوه ی استفاده حداکثر از قدرت و توان ورزش کار در تمرینات توسط یک مربی آگاه و با استفاده از روش های علمی و سایر خصوصیاتی که یک مربی موفق باید داشته باشد از جمله اصول علمی تربیت بدنی ، برنامه ریزی صحیح تمرینات به نحوی که ورزشکار در روز مسابقه در حداکثر کیفیت بدنی و توان مسابقه باشد به طور کامل روشن و غیر قابل انکار باشد .
به همین منظور بر کلیه ورزش کاران ، به خصوص مربیان و معلمان ورزشی به طور کامل ضروری است . با افزودن به اطلاعات و معلومات خود ، این علایق را در راهی صحیح و منطقی هدایت کنند . باید سعی شود مهارت ها و قابلیت های دانش آموزان تکامل یابد و در هنگام بازی ، یا شرکت در کلاس های توجیهی در رده های مختلف ، اشکالات آنان کشف و برای رفع آنها راه حل مناسب پیش بینی شود . در ضمن تشخیص داده شود که در چه مواردی ضروری است تا شکل های تمرینی و آموزشی مهارت ها بر مبنای آنها ساخته شود . برای کسب موفقیت و پیروزی در یک رشته ورزشی مثل فوتسال می‌بایست تکنیک‌ و ‌تاکتیک را توأمان با هـم اجرا نمود کـه البته پیش زمینه تثبیت موفقیت، آشنایی صحیح با قوانین موجود در فوتسال می‌باشد که قصد داریم با ذکر این قوانین بصورت مستمر و نیز آموزش مهارت‌ها و فنون این ‌رشته، علاقمندان ‌را به ‌یادگیری صحیح مهارتهای فوتسال ترغیب نمائیم .

 

تاریخچه فوتسال

منشا شکل گیری فوتسال به شهر مونت ویدئوی اروگوئه باز میگردد. در سال 1930، ژوان کارلوس سریانی، فوتبال پنج نفره را برای مسابقات جوانان در
YMCA پی ریزی کرد. این رقابتها در زمینی به ابعاد زمین بسکتبال، در محلهای سرپوشیده و یا در محل باز و بدون دیوار و حصار انجام می گرفت.

واژه
FUTSAL، واژه بین المللی برای این رشته ورزشی است. این واژه برگرفته از لغات اسپانیایی FUTbol ( به معنای فوتبال )، و SALA ( به معنای داخلی یا داخل سالن ) می باشد. از زمانی که سریانی این حرکت را آغاز کرد، فوتسال به سرعت در آمریکای جنوبی (بخصوص برزیل) محبوبیت پیدا کرد. بسیاری از بازیکنان بزرگ و مشهور فوتبال برزیل، از طریق کسب مهارتهای رشته ورزشی فوتسال، سبک ها و متدهای خود را در رشته فوتبال گسترش داده و این موضوع زمینه مطرح شدن آنها را به عنوان بازیکنان بزرگ فوتبال فراهم نمود. بازیکنانی مانند پله، زیکو، به به تو و سایر ستاره های فوتبال برزیل مهارت های خود را از طریق بازی در زمین های فوتسال و شرکت در این رشته ورزشی ترقی دادند. ازآن هنگام، برزیل راه خود را به سوی مطرح شدن به عنوان قطب اصلی فوتسال جهان در پیش گرفت و اکنون مسابقات این رشته ورزشی تحت حمایت FIFA در سراسر جهان برگزار می گردد.

اولین رقابت بین المللی فوتسال در سال 1965 برگزار شد، زمانی که پاراگوئه اولین جام آمریکای جنوبی را بدست آورد. شش جام دیگر آمریکای جنوبی تا سال 1979 برگزار شد که برزیل پیروز تمامی این میادین بود. برزیل جایگاه خود را به عنوان قدرت برتر در اولین جام آمریکایی تا سال 1980 حفظ کرد و این جام را بار دیگر در سال 1984 بدست آورد.

اولین دوره قهرمانی فوتسال جهان با حمایت
FIFUSA ( قبل از ادغام اعضای آن با FIFA در سال 1989 )، در سائوپائولوی برزیل برگزار شد که با قهرمانی برزیل به اتمام رسید. موفقیت های برزیلی ها در دومین جام جهانی فوتسال در کشور اسپانیا و در سال 1985 تکرار شد اما در سومین جام جهانی در سال 1988 و در کشور استرالیا،برزیل مقابل پاراگوئه تن به شکست داد. FIFA مستقیماً حمایت مالی (sponsorship) مسابقات فوتسال را در سال 1989 بدست گرفت و اولین جام جهانی فوتسال با حمایت فیفا در هلند برگزار شد. پس از آن، جام های جهانی در سال های 1992 (در هنگ کنگ)، 1996(در اسپانیا) و 2000 (در گواتمالا) برگزار شد. فوتسال در اروپا به عنوان عضو جدیدی از UEFA مطرح می باشد که محبوبیت و عمومیت یافتن آن مقدمه ای برای برگزاری مسابقات قهرمانی فوتسال اروپا گردیده است. اولین مسابقات قهرمانی، در فوریه 1999 در شهر گراندای کشور اسپانیا برگزار گردید و فینال پرشور و هیجانی داشت. در این بازی روسیه بعد از یک بازی پرهیجان در حالی که نتیجه بازی 3 بر3 مساوی بود ، اسپانیا را با یک ضربه پنالتی شکست داد. دور بعدی فینال رقابت های قهرمانی فوتسال اروپا در سالن ورزشی لوژنیکی در فوریه 2001 و در شهر مسکو برگزار شد. در آغاز هشت تیم به دو گروه تقسیم شدند. گروه برنده ها و بازنده ها در دیدارهای نیمه نهایی به مصاف هم رفتند، جایی که اسپانیا و اکراین، روسیه و ایتالیا را شکست دادند.

اسپانیا گل سر سبد رقابتهای قهرمانی بود و اکراین را در فینال و پس از یک جنگ سخت با نتیجه 2-1 شکست داد. ایتالیا پیشتاز سومین رقابتهای جام اروپایی 2003 بود و موفقیتهای چشم گیری در این دوره بدست آورد. بیش از 6000 نفر از طرفداران و مشتاقان فوتسال در پالاماجیوی کاسرتا، گرد آمده بودند تا از نزدیک شاهد هنرنمایی اسپانیا در مقابل اوکراین باشند که نتیجه را 0-1 به اسپانیا واگذار کرد. ایتالیا بار دیگر به نیمه نهایی رقابتهای جام اروپا (
UEFA ) در سال 2005 راه یافت و در این مرحله به مصاف روسیه رفته و نتیجه را واگذار کرد. این در حالی اتفاق افتاد که در نیمه نهایی دیگر، اسپانیا نایب قهرمان سال 2003 را شکست داد. به این ترتیب اسپانیا بار دیگر به مرحله نهایی جام راه یافته و بعد از آنکه جمهوری چک را بانتیجه 2-1 در استراوا شکست داد عنوان قهرمانی را از آن خود کرد. تورنمنت سال 2007 در شهر پورتوی پرتغال برگزار گردید و اسپانیا بار دیگر عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

تورنمنت اروپایی دیگری نیز با عنوان
UEFA futsal cup وجود دارد. تا کنون پنج دوره از این مسابقات برگزار شده است و اسپانیا در این رقابتها نیز پیشتاز می باشد.

تیم های برتر جهان در این رشته: ایران- برزیل- اسپانیا- ایتالیا- روسیه- اوکراین و آرژانتین هستند.

 

 

 

تجهیزات واستانداردها (قوانین)

 

زمین بازی؛ که خلاصه مشخصات و نکات قابل توجه با رسم شکل توضیح داده شده است.

اندازه زمین در مسابقات بین المللی بطول حداقل 28مترو حداکثر 42متربوده.عرض آن نیز حداقل 18متر وحداکثر22متر میباشد.اما در مسابقات غیر رسمی وآموزشگاهی میتوان در زمینی به مراتب کوچکتر اززمینی با مشخصات فوق بازی کرد.وزمینی به طول حداقل25مترو حداکثر40متروعرض حداقل 15متروحداکثر20مترنیز رسمی و استاندارد است وبازیهای باشگاهی ولیگ در آن برگزار میشود.

 

 

 

 

 

تذکر: ورود و خروج بازیکنان در موقع تعویض بایستی از محدوده مشخص شده انجام گیرد.

توپ؛ محیط آن حداقل ۶۲ و حداکثر ۶۴ سانتیمتر وزن توپ ۳۹۰ الی ۴۳۰ گرم (توپ نمره ۴) شناسایی استاندارد هنگامی که توپ از ارتفاع ۲ متری به زمین رها می‌‌شود نباید بیشتر از ۶۵ و کمتر از ۵۵ سانتیمتر از زمین مسابقه جهش نماید.

 

 

 

تعداد بازیکنان؛ تعداد کل بازیکنان یک تیم 12 نفر میباشد. یک مسابقه با شرکت دو تیم نباید بیش از ۵ بازیکن باشد که یکی از آنها دروازه بان با لباس مشخص است در شروع مسابقه حداقل بازیکن باید ۵ نفر باشد در صورت اخراج بازیکن هر تیم کمتر از دو نفر مسابقه باید تعطیل شود. ۱- حداکثر بازیکن ذخیره ۷ نفر می‌‌باشد. ۲- تعداد تعویض سیار نامحدود است حتی دروازه بان (رنگ لباس دروازه بان متمایز از بازیکنان) ۳- عمل تعویض زمانی خاتمه می‌‌یابد که بازیکن جانشین وارد زمین شود ۴- چنانچه در جریان بازی تعویض سیار بازیکن جانشین قبل از اینکه بازیکن تعویضی کامل زمین را ترک کند وارد زمین شود. داور بازی را قطع (با رعایت آوانتاژ به تیم حریف) بازیکن تعویضی را بیرون بفرستد به بازیکن جانشین اخطار و بازی با یک ضربه آزاد غیر مستقیم به نفع تیم مقابل از محل توقف توپ زده میشود.

 

 

 

 

وسایل بازیکن؛ استفاده از کفش مخصوص برای بازیکن اجباری است - نقص این قانون بازیکن خاطی از زمین خارج فرستاده با تکمیل وسایل با اجازه داوران حتماً در هنگام توقف بازی وارد زمین شود.

 

برای اداره بازی یک داور اصلی یا سر داور؛ تعیین می‌‌گردد. قدرت او که قانون به او تفویض نموده است از هنگام شروع بازی تا هنگام اتمام بازی ، هر مورد مرتبط با بازی نتیجه نهایی تصمیم با اوست در صورت عدم حضور وقت نگهدار این مسؤولیت به عهده اوست.

کمک داور (داور دوم)؛ بایستی برای هر مسابقه تعیین شود طرف مقابل داور اصلی انجام وظیفه می‌‌کند همان قدرت اجرایی را دارد به جز (همه وقایعی را که قبل در حین یا بعد از بازی می‌‌افتد ثبت و گزارش کند) در صورت نبودن وقت نگهدار وظیفه دارد دو دقیقه اخراجی بازیکنان و تایم یک دقیقه را محاسبه نماید و تعویض سیار صحیح انجام گرفته است. در صورت دخالت بی مورد از جانب کمک داور، داور اصلی بایستی او را از وظیفه آن معاف شخصی دیگری جانشین وی موضوع را گزارش کند.

 

تذکر: در صورت وجود اختلاف نظر بین داور اصلی و کمک داور سرداور (داور اصلی) حاکم خواهد بود.

وقت نگهدار؛ در خارج از بازی در امتداد خط میانی در منطقه تعویض بازیکنان قرار گیرد. وظایف او نگهداری وقت بازی ۲ دقیقه اخراجی یادداشت تایم اوت‌ها و دادن علامت تایم اوت به داوران اعلام زمان بازی با صوت به داوران و یادداشت ۵ خطای اول هر تیم در هر نیمه که توسط داوران اعلام شده - ثبت شماره گلزنان و بازیکنان اخراجی و اخطاری و تایم اوت‌ها آن‌ها می‌‌باشد.

مدت بازی؛ مدت بازی دو وقت ۲۰ دقیقه‌ای و زمان بین دو نیمه استراحت ۱۵ دقیقه‌ای می‌‌باشد - هر تیم می‌‌تواند در هر نیمه یک تایم درخواست کند (در بازی‌های حذفی در وقت اضافی تایم اوت وجود ندارد).

شروع بازی، برنده قرعه اختیار انتخاب زمین و بازنده قرعه ضربه شروع بازی را می‌‌زند. ضربه شروع به داخل زمین حریف با علامت داور اصلی خواهد بود که فاصله بازیکن مقابل با توپ ۳ متر خواهد بود - از ضربه شروع مستقیماً گل به دست می‌آید.

توپ در بازی و خارج از بازی؛ وقتی توپ خارج از بازی به طور کامل از خط طولی یا عرضی چه از هوا و زمین گذشته باشد. برخورد توپ به سقف سالن اوت اعلام شده و ادامه آن روی خط طولی نزدیکتر می‌‌باشد که توسط حریف زده می‌‌شود.

روش به دست آمدن گل؛ تمام توپ از خط دروازه بین تیرهای عمودی و افقی عبور کرده به شرطی که بازیکن مهاجم توپ را با دست یا بازو و پرتاب حمل یا هل نداده باشد.

 

 

 

خطاها و رفتارهای ناشایست؛ هرگاه بازیکنی سهواً یا از روی بی احتیاطی یا نیروی نامتعادل یا بیش از اندازه ۱۱ خطای زیر را مرتکب شود یک ضربه آزاد مستقیم -یک ضربه پنالتی- به نفع تیم مقابل (اگر داخل محوطه جریمه باشد) گرفته می‌‌شود: لگد زدن -پشت پا زدن - پریدن روی حریف - تنه شدید و خطرناک - تنه از پشت به حریف - تف انداختن - زدن حریف - گرفتن حریف - هل دادن حریف - با شانه به حریف حمله کردن - تکل کردن.

هفت خطای منجر به اخطار: ۱ - مرتکب رفتار غیر ورزشی ۲- با گفتار و کردار به تصمیم داور اعتراض نماید. ۳- مکرراً قوانین بازی را نقص نماید. ۴- شروع مجدد بازی را به تأخیر اندازد. ۵- هنگام شروع مجدد بازی، ضربه آزاد و ضربه کرنر فاصله لازم رعایت نکند. ۶- بدون اجازه داور وارد زمین شود. ۷- بدون اجازه داور زمین را ترک کند. هفت خطای منجر به اخراج: ۱- مرتکب خطای شدید بازی شود. ۲- مرتکب برخورد با زننده شود. ۳- روی حریف یا هر فرد دیگر تف بیندازد ۴- عمداً با دست زدن به توپ، حریف را از یک گل یا موقعیت گل محروم نماید. ۵- موقعیت آشکار گل حریف به سمت دروازه در داخل پیشروی با خطای آزاد مستقیم سلب نماید. ۶- کلمات توهین آمیز بر زبان بیاورد. ۷- در یک مسابقه اخطار دوم بگیرد. تذکر مهم: بازیکنی که اخراج می‌‌گردد توسط داور بازی حتماً باید به رختکن هدایت شود و بعد از ۲ دقیقه تیم می‌‌تواند بازیکن دیگر جایگزین نماید.

ضربه آزاد؛ تحت عنوان دو دسته ضربه آزاد مستقیم و ضربه آزاد غیر مستقیم می‌‌باشد. در ضربه آزاد مستقیم می‌‌توان مستقیماً به حریف گل زد.

خطاهای جمع شده؛ در صورتی که خطاهای یک تیم در هر نیمه به ۵ رسیده (از خطاهای ۱۱ گانه آزاد مستقیم)، (کلیه خطاها قانون ۱۲) از آن به بعد اگر یکی از خطای قانون ۱۲ را مرتکب شود خطای ششم یک ضربه آزاد مستقیم (از نقطه پنالتی دوم) یا محل وقوع خطا (اگر محل خطا بین نقطه پنالتی دوم و دروازده حریف باشد) بدون تشکیل دیوار دفاعی به صورت مستقیم زده می‌‌شود. مهاجمین و مدافعین باید فاصله ۵ متر را رعایت کنند. (خط فرضی نقطه پنالتی فاصله رعایت گردد).

تذکر: اگر خطای ششم عقبتر از نقطه پنالتی دوم بود، مستقیم به نقطه پنالتی دوم منتقل شده ضربه زده می‌‌شود (حق پاس دادن را ندارد).

ضربه پنالتی؛ از نقطه پنالتی زده می‌‌شود. زننده ضربه باید مشخص باشد. ضربه حتماً باید به طرف جلو (دروازه حریف) زده شود.

ضربه اوت؛ هرگاه تمام توپ از خط طولی چه از روی زمین چه از هوا بگذرد توپ بایداز محلی که خارج شد توسط تیم مقابل با پا به داخل زمین زده شود. زننده ضربه توپ ساکن روی خط طولی یا خارج از زمین خط طولی باشد بازیکنان تیم مقابل حداقل ۵ متر از محله ضربه باید فاصله داشته باشد از ضربه اوت نمی‌توان مستقیم گل زد.

پرتاب اوت دروازه پرتاب؛ پرتاب اوت دروازه مادامی در بازی است که توپ توسط دروازه بان با دست بیرون از محوطه جریمه قرار گیرد. پرتاب اوت دروازه خطای ۴ ثانیه ندارد. برگشت اوت دروازه دوباره به دروازه بان توسط مدافع (با دست لمس کردن یا کنترل) یک ضربه آزاد غیر مستقیم از محل ۶ متری انجام می‌‌گیرد. با پرتاب اوت دروازه نمی‌توان مستقیم گل زد.

ضربه کرنر؛ از ضربه کرنر می‌‌توان مستقیم گل زد. ۴ ثانیه دارد، اگر ضربه کرنر به طور صحیح زده نشود ضربه تکرار خواهد شد. در موقع زدن خطاها توپ باید ساکن باشد.

همشه برنده قرعه سکه صاحب زمین بازی یا زننده پنالتی یا انتخاب رنگ پیراهن می‌‌باشد. تیمی می‌‌تواند تایم استراحت بگیرد که صاحب توپ باشد مثل ضربه کرنر، پرتاب اوت، ....... دروازه بان می‌‌تواند در زمین حریف بیش از ۴ ثانیه بازی کند. دروازه بان نمی‌تواند در جریان بازی مستقیم توپ را با دست وارد دروازه حریف کند . پاس عقب مادامی محسوب می‌‌شود که توپ از ضربه مچ پا به پایین زده شود (فقط از ناحیه کفش).

موارد اخراج

 

هرگاه بازیکنی مرتکب یکی از خطاهای زیر شود، مستحق دریافت کارت قرمز و اخراج از زمین بازی ‌می‌شود:
1ـ مرتکب خطای شدید ‌شود.
2ـ مرتکب برخورد شدید شود.
3ـ روی حریف یا هر فردی دیگر تف بیاندازد.
4ـ عمداً با لمس توپ، حریف را از یک گل مسلم یا موقعیت آشکار گل محروم نماید. (این عمل شامل‌دروازه‌بان در محوطه جریمه خودش نمی‌شود.)
5ـ موقعیت آشکار گل حریف را که به سمت دروازه در حال پیشروی است با ارتکاب خطایی که جریمه آن یک ضربه آزاد مستقیم یا ضربه پنالتی است سلب نماید.
6ـ به کار بردن کلمات توهین آمیز یا فحاشی نمودن
7ـ دریافت کارت زرد دوم در یک مسابقه

نکته:

بازیکنی که اخراج می‌شود، نمی‌تواند به بازی برگشته یا روی نیمکت ذخیره بنشیند، بلکه حتماً باید به رختکن هدایت شود. مربی تیم، می‌تواند 2 دقیقه بعد از اخراج بازیکنش، بازیکن دیگری را به بازی فرستاده و تیم خود را تکمیل نماید، مگر آنکه قبل از پایان 2 دقیقه گلی دریافت کرده باشد.
هم‌چنین اگر هر دو تیم با چهار بازیکن بازی نمایند یا تیمی با 4 بازیکن در مقابل تیمی که 3 بازیکن دارد قرار گیرد و موفق به گلزنی شود، تیمی که بازیکن کمتری دارد(تیم 3 نفره) می‌تواند یک بازیکن به تیم خود اضافه نماید.

 

 

ضربات آزاد

ضربات آزاد در فوتسال، شامل ضربات مستقیم و غیرمستقیم می‌باشد. برای هر دو مورد، هنگام ضربه زدن، توپ باید ساکن باشد و زننده ضربه تا زمانی که توپ توسط بازیکن دیگری لمس نشده باشد، نباید دومرتبه با آن بازی کند.

ضربه آزاد مستقیم

1ـ اگر ضربه آزاد مستقیم، مستقیماً وارد دروازه حریف شود، گل محسوب خواهد شد. در این حالت، داور در حالی که دستش را افقی نگه داشته، مسیر زدن ضربه را مشخص می‌نماید، ضمناً اگر این خطا متعلق به خطاهای جمع شده باشد به داور سوم یا هر مسؤول دیگری که جهت شمارش خطاهای جمع شده انتخاب گردیده، علامت می‌دهد.

ضربه آزاد غیرمستقیم

ضربه آزاد غیر مستقیم در صورتی گل محسوب می‌شود که توپ قبل از ورود به دروازه با بازیکن دیگری غیر از زننده ضربه، تماس پیدا نماید.
هنگام اجرای ضربات آزاد، کلیه بازیکنان تیم مقابل باید تا زمانی که ضربه زده نشده است، حداقل 5 متر از محل توپ فاصله داشته باشند. داور جهت نشان دادن ضربه آزاد غیرمستقیم، بازوی خود را بالا برده و تا زمانی که توپ توسط بازیکن دیگری لمس نشده یا از بازی خارج نگردیده است، بازوی خود را در آن وضعیت نگه می‌دارد.

تخلفات ـ جرایم

اگر بازیکن تیم مقابل، در هنگام ضربه آزاد فاصله لازم را رعایت ننمود:
1
ـ ضربه باید مجدداً زده شود.
2
ـ اگر زننده ضربه آزاد، بعد از حرکت توپ و قبل از آنکه توپ توسط بازیکن دیگری لمس یا بازی شود، با آن بازی کند باید یک ضربه آزاد غیر مستقیم به نفع تیم مقابل از محل وقوع خطا زده شود، مگر آنکه خطا در داخل محوطه جریمه تیم خاطی اتفاق افتاده باشد که در این حالت ضربه آزاد غیر مستقیم باید از نقطه‌ای روی خط 6 متری که نزدیکترین فاصله را با محل خطا داشته باشد زده شود. اگر تیم زننده ضربه آزاد برای انجام ضربه، بیش از 4 ثانیه تأخیر کند، داوران باید یک ضربه آزاد غیرمستقیم به نفع تیم مقابل اعلام نمایند.

 

 

خطاهای غیر مستقیم

اگر بازیکن یا دروازه‌‌بان یکی از خطاهای زیر را مرتکب شود با یک ضربه آزاد غیرمستقیم جریمه خواهد شد. ضربه آزاد غیرمستقیم درصورتی گل محسوب می‌شود که توپ قبل از ورود به دروازه، با بازیکن دیگری غیر از زننده ضربه تماس پیدا نماید.

الف) خطای دروازه بان

1ـ رها کردن توپ توسط دروازه‌بان و دریافت دوباره توپ قبل از عبور از نیمة زمین
2ـ توپی را که توسط هم‌تیمی‌اش به او پاس داده شده با دست لمس یا کنترل نماید.
3ـ ضربه توپ اوت توسط هم‌تیمی‌اش را با دست لمس یا کنترل نماید.
4ـ در هر جای نیمه زمین خودش توپ را با دست یا پا بیشتر از 4 ثانیه در اختیار داشته باشد.

ب) خطای بازیکن

1ـ بازی کردن به نحوی که خطرناک باشد.
2ـ زمانی که صاحب توپ نیست عمداً با سد کردن حریف بازی را به تأخیر بیاندازد.
3ـ از رها کردن توپ توسط دروازه بان جلوگیری نماید.
4ـ برای مواردی که در قانون پیش بینی نشده و بازی بخاطر دادن کارت زرد و قرمز متوقف گردیده است، ضربه آزاد غیر مستقیم باید از محل وقوع خطا زده شود مگر آنکه خطا در داخل محوطه جریمه اتفاق افتاده باشد که در این حالت ضربه آزاد غیر مستقیم باید از نقطه‌ای از خط 6 متری که نزدیک‌ترین فاصله را با محل خطا داشته باشد زده شود.

موارد اخطار

هرگاه بازیکنی مرتکب یکی از خطاهای زیر شود، مستحق دریافت کارت زرد می‌باشد:
ـ در رفتار غیر ورزشی، مقصر شناخته شود.
ـ با گفتار و رفتار خود، به تصمیم داوران اعتراض نماید.
ـ مکرراً قوانین بازی را نقض نماید.
ـ عمداً شروع مجدد بازی را به تأخیر اندازد.
ـ هنگام شروع بازی (زدن ضربه کرنر یا زدن ضربه آزاد مانند اوت) فاصله لازم را رعایت نکند.
ـ بدون اجازه‌ی داور، وارد زمین مسابقه شود.
ـ بدون اجازه‌ی داور، عمداً زمین مسابقه را ترک نماید.
برای هر یک از تخلف‌های فوق، داوران باید علاوه بر اخطار، به شرطی که نقض قانون شدیدتری صورت نگرفته باشد، یک ضربه آزاد غیرمستقیم به نفع تیم مقابل، از محل وقوع خطا اعلام نمایند. مگر این‌که خطا، در داخل محوطه جریمه اتفاق افتاده باشد که در این حالت از نقطه‌ای روی خط شش متری که نزدیک‌ترین فاصله را با محل خطا داشته باشد، ضربه آزاد غیرمستقیم زده می‌شود.

 

+ آرزو ایلدر آبادی ; ٥:۳۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۱٢/٢
    پيام هاي ديگران ()